| Тошкент, Ўзбекистон
Air Products “Ўзбекнефтгаз”нинг Ўзбекистондаги газни суюлтирилган ёқилғига қайта ишлаш бўйича илғор заводидаги саноат газ комплексини 1 миллиард АҚШ долларига сотиб олиб, унга эгалик ва эксплуатация қилиш ниятида
2023 йил 25 май куни Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати, Air Products компанияси (NYSE:APD) ва «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти Қашқадарё вилоятидаги табиий газни синтетик газга қайта ишловчи заводни сотиб олиш, унга эгалик ва эксплуатация қилиш тўғрисидаги инвестицион битим имзоланганини эълон қилди. Лойиҳага йўналтириладиган инвестициялар ҳажми 1 миллиард АҚШ долларини ташкил этади.
Табиий газни синтетик газга қайта ишлаш саноат комплекси  «Ўзбекнефтгаз» АЖ давлат энергетика компаниясининг суюлтирилган синтетик ёқилғи (GTL) ишлаб чиқарувчи қиймати бир неча миллиард долларга тенг бўлган заводи таркибига киради. GTL заводи дунёда шу турдаги корхоналар орасида энг илғорларидан бири ҳисобланиб, унда йилига 1,5 млн. тонна юқори қўшимча қийматли синтетик ёқилғи ишлаб чиқарилади. Завод маҳсулоти ички истеъмол учун йўналтирилиб, истиқболда уни экспортга чиқариш ҳам мўлжалланган.
Эслатиб ўтиш даркор, 2022 йил 25 декабрь куни Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида Uzbekistan GTL суюлтирилган синтетик ёқилғи ишлаб чиқариш комплекси ишга туширилди. Мазкур комплекс дунёдаги бешинчи завод бўлиб, бунгача бу каби йирик комплекслар Қатар, Нигерия, ЖАР ва Малайзияда қурилган, холос.
Air Productsнинг фаолиятни объектнинг ўзида амалга оширишга асосланган бизнес-моделига тўлиқ мос келадиган Харид қилиш тўғрисидаги битимга биноан, компания Uzbekistan GTL комплексидаги табиий газни синтетик газга қайта ишлайдиган учта йирик объектга эгалик қилади ва уларнинг эксплуатациясини амалга оширади. Компания «Ўзбекнефтгаз» АЖ га кислород, азот, водород ва синтез-газ каби маҳсулотларни етказиб беради. Ўз навбатида, «Ўзбекнефтгаз» АЖ табиий газ етказиб беради ва коммунал хизматларни кўрсатади ҳамда барча ишлаб чиқарилган маҳсулотни сотиш билан шуғулланади.
Битимни шарҳлаб, Air Products раиси, президенти ва бош ижрочи директори Сейфи Гасеми шундай деди: “Air Products ўз билим, тажриба ва технологияларини дунё мамлакатларига уларнинг бой энергия манбаларидан табиат учун безарар тарзда максимал даражада фойдаланиш ва наф кўриш учун тақдим этаётганидан ғурурланади. Давлат томонидан самарали тарзда қўллаб-қувватланаётган иқтисодиёти жадал суръатда ўсиб бораётган Ўзбекистондаги мазкур стратегик харид доирасида биз ўз синфида энг мукаммал саналган операцион ва логистика соҳаларидаги малакаларимизни ишга соламиз. Бу орқали «Ўзбекнефтгаз» АЖ юқори даражадаги тозаликка эга бўлган арзон ёқилғи ишлаб чиқариш имкониятига эга бўлиб, мамлакат ўзининг энергетика ва ижтимоий соҳаларда ўсиб бораётган эҳтиёжларини қондириши мумкин бўлади.  Биз мазкур узоқ муддатли ва барқарор шериклик ривожланишини интиқлик билан кутамиз ва Ўзбекистон ҳамда Марказий Осиё минтақасида очилаётган янги имкониятлардан мамнунмиз”.
«Uzbekistan GTL заводи билан Air Products ўртасидаги ҳамкорлик катта аҳамиятга эга, негаки у Ўзбекистон Республикаси энергетика тармоғининг улкан салоҳиятини очиб бериш имкониятини тақдим этадиган шериклик, - дейди «Ўзбекнефтгаз» АЖ  бошқаруви раиси Сидиков Баходиржон Бахромович. - «Ўзбекнефтгаз»нинг  табиий газни юқори қўшимча қийматли маҳсулотларга қайта ишлаш ва Air Productsнинг мега лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги тажрибасидан фойдаланган ҳолда биз ишлаб чиқариш самарадорлигини ошириш, маҳсулот якуний таннархини тушириш ва зарарли ташланмаларни камайтириш кабилардан иборат бўлган умумий мақсадларга эришиш йўлидаги ҳамкорликни бошламоқдамиз. Биз компаниямиз ва умуман мамлакатимизга фойда олиб келадиган мазкур ҳамкорликка катта  умид билан боқмоқдамиз”.
Ўзбекистонга киритилаётган инвестициялар тўғрисида
Бугун Ўзбекистон инвестициялар учун жозибадор йўналиш ҳисобланиб, бу - мамлакатнинг катта ҳажмдаги турфа хил табиий ресурслари, шунингдек, унинг табиий газ, олтин, мис ва кўплаб бошқа маҳсулотларнинг дунёдаги йирик ишлаб чиқарувчиси / экспортчиси сифатидаги мақоми билан ҳам боғлиқ. Мамлакат ривожланиш соҳасидаги кенг кўламли режалар ва стратегик давлат дастурларига эга бўлиб, улар энергетика тармоғининг ривожланишига кўмаклашиш ва ижтимоий-иқтисодий ривожланишга туртки беришга қаратилган. Ўзбекистонга киритилаётган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми ортиб, мамлакат Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг маълумотларига кўра, ўтган йилда Ўзбекистонда 16 000 га яқин хорижий корхона фаолият юритган ва 1000 дан зиёд лойиҳа доирасида молиявий инвестицияларни ажратиш тўғрисида қарорлар қабул қилинган. Кенг кўламли лойиҳалар муваффақиятли тарзда амалга оширилган.
Uzbekistan GTL лойиҳаси доирасида Air Products, юқори даражадаги ишончлилик ва самарани таъминлаш мақсадида, ўзининг молиявий имкониятлари, асосий технологик ва  эксплуатация ноу-хаулари ҳамда газни жойида сотиш моделини ишга солади. Ўзбекистондаги иқтисодий ва саноат ўсиши жараёни давом этаётган бир пайтда, Air Products мамлакатнинг бой табиий ресурсларини сафарбар этиш орқали унинг барқарор ривожланиш ва мустақилликни мустаҳкамлаш борасидаги мақсадларини қўллаб-қувватлашнинг имкониятларини ўрганишда давом этади.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ  тўғрисида
«Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти – нефть ва газни қазиб олиш, сақлаш, қайта ишлаш ва сотиш билан шуғулланадиган компания. «Ўзбекнефтгаз» АЖ   - Ўзбекистондаги энг йирик давлат компанияси. Табиий газ қазиб олиш бўйича мамлакат дунёда 11-ўринни эгаллайди. “Ўзбекнефтгаз” мамлакатдаги энг йирик газ қазиб олувчи бўлиб, 2021 йилда унинг ҳиссасига Ўзбекистонда қазиб олинган 54 млрд. куб метр газнинг 64% га яқини тўғри келган.
Нефть ва газ тармоғининг фаолияти нефть-газ соҳасидаги амалиётларнинг бутун занжирини қамраб олиб, жумладан, углеводородларни бурғилаш ва қазиб олишдан, уларни қайта ишлаш, нефть ва газ маҳсулотлари ҳамда кимё саноати асбоб-ускуналарини ишлаб чиқиш, шунингдек, истеъмолчиларни нефть маҳсулотлари билан таъминлашгача бўлган жараённи қамраб олади.
Air Products компанияси тўғрисида
Air Products (NYSE:APD) — саноат газларини ишлаб чиқариш бўйича дунёдаги етакчи компания бўлиб, ўз фаолиятини 80 йилдан кўпроқ вақт мобайнида амалга ошириб келмоқда. Компания фаолияти энергетика ва экология соҳаларидаги лойиҳалар ҳамда ўсиб келаётган бозорларга хизмат кўрсатишга қаратилган. Компания экологик барқарорликка асосланган ўсишнинг иккита устунига эга. Air Products асосий саноат газлари, тегишли асбоб-ускуналар ҳамда нефтни қайта ишлаш, кимё, металлургия, электроника, қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноати каби тармоқларда фаолият юритадиган ўнлаб мижозлар учун ечимларни етказиб беради. Шунингдек, компания дунёда саноат гази ва углеродни ушлаб қолиш соҳаларида амалга оширилаётган айрим энг йирик лойиҳаларни ишлаб чиқаради, қуради, эгалик қилади ва бошқаради. Улар доирасида компания глобал транспорт ва саноат бозорлари ҳамда тоза энергияга ўтиш билан боғлиқ бўлган кенг кўламли лойиҳалар учун дунё миқёсида тоза водород етказиб беради. Бундан ташқари, Air Products суюлтирилган газ ишлаб чиқариш учун мўлжалланган технология ва асбоб-ускуналар таъминоти бўйича дунёдаги етакчи компания ҳисобланиб, дунё бўйлаб турбомашиналар, мембранали тизимлар ҳамда криоген контейнерларни етказиб беради.
2022 молия йилида компаниянинг 50 дан зиёд мамлакатдаги савдо ҳажми 12,7 млрд. АҚШ долларини ташкил этиб, унинг жорий бозор капитализацияси эса 60 млрд. АҚШ доллари атрофида. Аҳолининг турли қатламларидан бўлган 21 000 дан зиёд иқтидорли ва ўз ишига содиқ ходимлар Air Products нинг олий мақсади – атроф-муҳитга фойда келтирадиган,  барқарор ривожланиш мақсадида ишлайдиган, мижозлар, ҳамжамиятлар ва дунё қаршисида турган вазифаларни ечиш имкониятларини қайта идрок этиш имконини берадиган инновацион ечимларни яратиш йўлида тинмай меҳнат қилади.   Қўшимча маълумот учун www.airproducts.uz  сайтига ташриф буюринг ёки бизнинг LinkedIn, Twitter, Facebook ва Instagram даги саҳифаларимизга обуна бўлинг.
Air Products нинг прогноз баёнотлари тўғрисидаги огоҳлантириши: Мазкур хабарда Хусусий қимматбаҳо қоғозлар тўғрисидаги суд жараёнларини ислоҳ қилиш тўғрисидаги 1995 йилги Қонунда кўзда тутилган ҳимоя қоидалари доирасидаги “прогноз баёнотлар” келтирилган. Бу прогноз баёнотлар раҳбариятнинг мазкур хабар эълон қилинган санадаги кутилма ва фаразларига асосланган бўлиб, келажакда бу натижаларга эришилишининг кафолати ҳисобланмайди. Гарчи прогноз баёнотлар виждонан қилиниб, раҳбарият айни пайтда мавжуд маълумотларга кўра оқилона деб билган фараз, кутилма ва прогнозларга асосланса-да, фаолиятнинг амалдаги натижалари ва молиявий кўрсаткичлар прогноз баёнотларда айтиб ўтилган прогноз ва баҳолашлардан жиддий фарқланиши мумкин. Бу турли омиллар, шу жумладан, бизнинг 2022 йил 30 сентябрь куни якунланган молиявий йил учун 10-К шакл асосида тайёрлаган йиллик ҳисоботимизда таърифланган хатар омиллари билан ҳам боғлиқ бўлиши мумкин. Қонунчиликда назарда тутилган ҳолатлардан ташқари, биз мазкур ҳужжатда келтирилган ҳар қандай прогноз баёнотларни улар асосланган ҳар қандай тахмин, ишонч ёки кутилма ёки воқеа, шарт ёки шароитлардаги ҳар қандай ўзгаришларни акс эттириш учун янгилаш ёки қайта қўриб чиқиш мажбуриятини қабул қилишни рад этамиз.

Air Products намерена приобрести за 1 миллиард долларов США, владеть и эксплуатировать промышленный газовый комплекс на передовом заводе «Узбекнефтегаза» по переработке газа в жидкое топливо (GTL) в Узбекистане
25 мая 2023 г. Правительство Республики Узбекистан, компания Air Products (NYSE:APD ) и АО «Узбекнефтегаз» сегодня объявили о подписании инвестиционного соглашения о приобретении, владении и эксплуатации завода по переработке природного газа в синтетический газ в Кашкадарьинской области. Сумма инвестиций составит 1 миллиард долларов США.
Промышленный комплекс по переработке природного газа в синтетический является составной частью многомиллиардного завода по производству жидкого синтетического топлива (GTL) государственной энергетической компании АО «Узбекнефтегаз». Завод GTL является одним из самых передовых заводов такого типа в мире, который в год производит 1,5 млн. тонн синтетического топлива с высокой добавленной стоимостью как для внутреннего потребления, так и с перспективой экспорта.
Напомним, что 25 декабря 2022 года в Гузарском районе Кашкадарьинской области Узбекистана был запущен комплекс по производству жидкого синтетического топлива Uzbekistan GTL. Этот комплекс является пятым в мире. До этого подобные крупные комплексы были построены в Катаре, Нигерии, ЮАР и Малайзии.
В соответствии с соглашением о покупке, которое полностью соответствует основной бизнес-модели Air Products, основывающейся на осуществлении деятельности на самом объекте, Air Products приобретет, будет владеть и эксплуатировать два крупных объекта по переработке природного газа в синтетический на комплексе Узбекистан GTL. Компания будет поставлять АО «Узбекнефтегаз» кислород, азот, водород и синтез-газ. В свою очередь, АО «Узбекнефтегаз» будет поставлять природный газ и энергоресурсы, а также продавать готовую продукцию.
Комментируя соглашение, председатель, президент и главный исполнительный директор Air Products Сейфи Гасеми сказал: «Air Products гордится тем, что использует свои знания, опыт и технологии, чтобы помочь странам мира получить доступ и максимальную пользу от своих богатых источников энергии более устойчивым образом. Благодаря данному стратегическому приобретению в Узбекистане, экономика которого растет быстрыми темпами, будучи подкрепленной сильной государственной поддержкой, мы будем использовать наши лучшие в своем классе операционные и логистические навыки. Это позволит АО «Узбекнефтегаз» беспрепятственно производить недорогое топливо высокой чистоты, которое позволит республике удовлетворить растущее энергетические и социальные потребности. Мы с нетерпением ожидаем развития этого долгосрочного и устойчивого партнерства и рады будущим возможностям в Узбекистане и регионе Центральной Азии».
«Сотрудничество между заводом Узбекистан GTL и Air Products имеет большое значение, поскольку представляет собой партнерство, которое обещает раскрыть огромный потенциал энергетического сектора Республики Узбекистан, - сказал председатель правления АО «Узбекнефтегаз» Сидиков Баходиржон Бахромович. - Используя опыт «Узбекнефтегаза» в переработке природного газа в продукты с высокой добавленной стоимостью и лидерство Air Products в реализации мегапроектов, мы начинаем работать вместе для достижения общих целей, таких как повышение эффективности производства, сокращение
конечной себестоимости продукции и снижение вредных выбросов. Мы с оптимизмом смотрим на это сотрудничество, которое принесет пользу как компании, так и нашей стране в целом».
Об инвестициях в Узбекистан
Сегодня Узбекистан представляет собой привлекательное инвестиционное направление, учитывая обширные и разнообразные природные ресурсы страны, в том числе ее положение в качестве одного из ведущих мировых производителей/экспортеров природного газа, золота, меди и многого другого. Страна преследует амбициозные планы развития и государственные стратегические программы, направленные на продвижение ее энергетического сектора и стимулирование социально-экономического развития.
В рамках проекта Узбекистан GTL Air Products, с целью обеспечения высокой надежности и эффективности, задействует свои финансовые возможности, основные технологические и эксплуатационные ноу-хау, а также он-сайт модель продажи газа. По мере экономического и промышленного роста в Узбекистане Air Products продолжает изучать возможности для поддержки целей страны в области устойчивого развития и укрепления независимости, путем использования своих богатых природных ресурсов.
Об АО «Узбекнефтегаз»
Акционерное общество «Узбекнефтегаз» — компания, занимающаяся добычей, хранением, переработкой и реализацией нефти и газа. АО «Узбекнефтегаз» — крупнейшая государственная компания Узбекистана. Страна занимает 11-е место в мире по добыче природного газа, а «Узбекнефтегаз» является крупнейшим производителем газа в стране,
на долю которого в 2021 году приходилось около 64% от общего объема добычи газа в Узбекистане, который составил 54 млрд. кубометров газа.
Деятельность нефтегазовой отрасли охватывает всю цепочку нефтегазовых операций, от геологоразведки, разработки месторождений нефти и газа, бурения и добычи до переработки углеводородов, производства нефтепродуктов, нефти и газа, химического оборудования, а также и снабжения потребителей нефтепродуктами.
О компании Air Products
Air Products (NYSE:APD) — ведущая мировая компания по производству промышленных газов, работающая уже более 80 лет и ориентированная на обслуживание энергетических и экологических проектов, а также развивающихся рынков. Компания имеет два столпа роста, которые основываются на экологической устойчивости. Air Products поставляет основные промышленные газы, сопутствующее оборудование и решения для клиентов в десятках отраслей, включая нефтеперерабатывающую, химическую, металлургическую, электронную, обрабатывающую и пищевую промышленности. Компания также разрабатывает, проектирует, строит, владеет и управляет некоторыми из крупнейших в мире проектов по промышленному газу и улавливанию углерода, поставляя в мировых масштабах чистый водород для глобальных транспортных и промышленных рынков, а также проектов в области широкого энергетического перехода. Кроме того, Air Products является мировым лидером в области поставок технологий и оборудования для производства сжиженного природного газа, а также поставляет турбомашины, мембранные системы и криогенные контейнеры по всему миру.
Объем продаж компании в 2022 финансовом году составил 12,7 млрд. долларов США в более чем 50 странах, а текущая рыночная капитализация составляет около 60 млрд. долларов США. Более 21 000 талантливых и преданных своему делу сотрудников из разных слоев населения руководствуются высшей целью Air Products - создавать инновационные решения, которые приносят пользу окружающей среде, работают на устойчивое развитие и переосмысливают возможности для решения задач, стоящих перед клиентами, сообществами и миром. Для получения дополнительной информации посетите сайт www.airproducts.uz.
или подпишитесь на нас в LinkedIn, Twitter, Facebook или Instagram.
Предостережение Air Products относительно прогнозных заявлений: Данное сообщение содержит «прогнозные заявления» в рамках надлежащих защитительных положений Закона о реформе судебных разбирательств по частным ценным бумагам от 1995 года. Эти прогнозные заявления основаны на ожиданиях и предположениях руководства на дату этого выпуска и не являются гарантией будущих результатов. Несмотря на то, что прогнозные заявления делаются добросовестно и основаны на предположениях, ожиданиях и прогнозах, которые руководство считает разумными на основе доступной в настоящее время информации, фактические результаты деятельности и финансовые результаты могут существенно отличаться от прогнозов и оценок, выраженных в прогнозных заявлениях, что обусловлено многими факторами, в том числе факторами риска, которые описаны в нашем годовом отчете по форме 10-K за финансовый год, закончившийся 30 сентября 2022 г. За исключением случаев, предусмотренных законодательством, мы отказываемся от каких-либо обязательств или обязательств по обновлению или пересмотру любых прогнозных заявлений, содержащихся в настоящем документе, для отражения любых изменений в предположениях, убеждениях или ожиданиях или любых изменений в событиях, условиях или обстоятельствах, на которых основаны любые подобные прогнозные заявления.