| Toshkent, O‘zbekiston
“Air Products” kompaniyasi va AQSh elchixonasi Qarshi shahrida eng zamonaviy “Makerspace” tashkil etish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolaganini faxr bilan e’lon qiladi. 26-noyabr, seshanba kuni AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik va “Air Products” kompaniyasining Markaziy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti Vatslav Harant ushbu yangi davlat-xususiy sheriklik loyihasini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan memorandumni rasman imzoladilar. Mazkur hamkorlik ta'lim infratuzilmasini yaxshilash va yosh iste'dodlarni tarbiyalashni ko’zda tutadi.
Ushbu “Makerspace” ochilishi Qarshidagi yoshlarning fan, texnologiya, muhandislik, sanʼat va matematika (STEAM) boʻyicha malakalarini mustahkamlash yoʻlidagi muhim qadamdir. Unda o’quvchi va talabalarga yangi bilim olishlari hamda foydali, amaliy tajribaga ega bo'lishlari uchun yaxshi jihozlangan muhit yaratiladi.
“Air Products”ning sanoat loyihalari, jumladan Qarshi shahridagi “Uzbekistan GTL” kompaniyasiga kiritgan asosiy sarmoyasi muhim iqtisodiy va texnologik hissa bo‘lib xizmat qiladi. Qarshidagi “Makerspace” uchun kiritilgan sarmoya esa “Air Products” kompaniyasining jamiyat rivojlanishini qo'llab-quvvatlash haqidagi qarashlarini yaqqol o’zida ifodalaydi. “Air Products”ning O‘zbekistondagi eng muhim manzili bo‘lgan Qarshi shahri nafaqat bozor uchun ko‘proq malakali mutaxassislarni tayyorlashga yordam beradi, balki ularning sanoat-gaz sektoridagi ish imkoniyatlari haqidagi xabardorligini oshiradi hamda mehnat bozoriga ishonch va muvaffaqiyat bilan kirish imkonini beradi.
AQShning Oʻzbekistondagi elchisi Jonatan Henik memorandumni imzolash chogʻida shunday dedi: “Biz “Air Products Uzbekistan” kompaniyasi bilan ushbu loyiha boʻyicha hamkorlik qilishdan mamnunmiz. “Makerspace” oʻzbekistonlik yoshlarga jahon iqtisodiyotida muvaffaqiyat qozonishlari uchun zarur boʻlgan taʼlim va vositalarni taqdim etadi hamda mamlakatlarimiz aholisi oʻrtasida mustahkam aloqalarni oʻrnatadi”.
Qarshidagi “Makerspace” Yangi Oʻzbekistonning strategik qarashlariga mos keladi, u bilimga asoslangan iqtisodiy imkoniyatlar yaratish, iqtidorli yoshlar oʻrtasida innovatsiyalar, ijodkorlik va texnik koʻnikmalarni ragʻbatlantirish, ularning jadal o’sib borayotgan texnologiya sohasida rivojlanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadlariga hissa qoʻshadi.
“Air Products” kompaniyasining Markaziy Yevropa va Markaziy Osiyo boʻyicha vitse-prezidenti Vatslav Harant shunday dedi: “Biz Oʻzbekistondagi iqtidorli yoshlarning kelajakdagi muvaffaqiyatlariga bevosita sarmoya kiritib, ushbu tashabbusni boshlaganimizdan xursandmiz. Birgalikdagi saʼy-harakatlarimizning dastlabki natijalarini koʻrishni intiqlik bilan kutamiz”.
“Makerspace” hamkorlikda ijod qilish, o‘rganish, tadqiqot olib borish va bo’lishish uchun maydonga aylanadi. U bolalar, kattalar va tadbirkorlar uchun ochiq hamda turli uskunalar, jumladan, 3D printerlar, lazerli kesgichlar, kompyuterlar va boshqalarga ega bo'ladi. U yangi narsalar o'rganish va tanqidiy fikrlash ko'nikmalariga ega bo’lishda yordam beradi, ishtirokchilar unda elektronika, 3D-dizayn va modellashtirish, kodlash, robototexnika va hatto yog'ochga ishlov berishni o'rganadilar. O'qituvchilar va xodimlar o'quvchilarni yangi vazifalarga yo'naltirishlari mumkin; shuningdek, unda individual va guruh loyihalari uchun ochiq soatlar bo'ladi. Qarshidagi “Makerspace” 2024/2025-yil qishda ochilishi kutilmoqda.
O’zbekistondagi “American Spaces” u yerda tashrif buyuruvchilarga dasturlar va ma'ruzalar, shuningdek, kitoblar, filmlar va jurnallar orqali Amerika Qo'shma Shtatlari haqida ma'lumot olish va bog'lanishday mehmondo'st muhitni taqdim etadi. Ular 140 dan ortiq mamlakatdagi universitetlar, kutubxonalar, elchixonalar va boshqa jamoat joylaridagi 600 dan ortiq “American Spaces” yirik tarmog'ining bir qismi bo’ladi. AQSh elchixonasi hozirda O‘zbekistondagi uchta “American Spaces”ni qo‘llab-quvvatlamoqda. Ularda Qo‘shma Shtatlarda o‘qishni xohlovchilar uchun ta’lim bo‘yicha bepul maslahatlar, ingliz tili o‘rganish suhbat klublari va yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha 21-asrning raqamli ko'nikmalari va akademik resurslar taqdim etiladi. “American Spaces”, shuningdek, tadbirkorlik, volontyorlik, yetakchilik va boshqalar bo'yicha seminarlar taklif qiladi. AQSh elchixonasi yoshlarni ta’lim va martaba imkoniyatlariga tayyorlashda “Air Products” kabi xususiy korporatsiyalar bilan hamkorlik qilishdan mamnundir. “Air Products” ko'magida ishtirokchilar 21-asrda zarur sanalgan ish ko'nikmalariga ega bo'ladilar va yangi texnologiyalar bilan tanishadilar.
“Air Products” kompaniyasi haqida
"Air Products" (NYSE:APD) 80 yildan ortiq faoliyat yuritib kelayotgan, toza kelajak yaratish maqsadida energiya, atrof-muhit va rivojlanayotgan bozorlarda xizmat ko'rsatishga yo'naltirilgan dunyodagi yetakchi sanoat gaz kompaniyasidir. “Air Products” kompaniyasining asosiy biznesi sanoatning o'nlab sohalarida, jumladan, qayta ishlash, kimyo, metallar, elektronika, ishlab chiqarish va oziq-ovqat sanoatida mijozlarga muhim sanoat gazlari, tegishli asbob-uskunalar va ilovalar bo'yicha ekspertizalarni taqdim etadi. Kompaniya, shuningdek, og'ir yuk tashish va sanoat tarmoqlarida past va nol uglerodli energiyaga o'tishni qo'llab-quvvatlovchi dunyodagi eng yirik toza vodorod loyihalarini ishlab chiqadi, muhandislik qiladi, quradi, ega chiqadi va boshqaradi. Kompaniya uskunalar biznesini sotish orqali butun dunyo bo'ylab turbomashinalar, membrana tizimlari va kriogen konteynerlarni taqdim etadi.
Kompaniya 2024-moliyaviy yilda 50 ga yaqin mamlakatda 12,1 milliard dollarlik mahsulot sotgan, uning joriy bozordagi kapitali taxminan 65 milliard dollarga teng. Kelib chiqishi turlicha bo’lgan 23 000 ga yaqin ishtiyoqli, iqtidorli va sodiq xodim “Air Products” kompaniyasining atrof-muhitga foyda keltiradigan innovatsion yechimlarni yaratish, barqarorlikni oshirish hamda mijozlar, hamjamiyat va dunyo oldida turgan muammolarni hal qilish yo’lida xizmat qilmoqda. Qo'shimcha ma'lumot olish uchun https://www.airproducts.uz/ saytiga tashrif buyuring yoki bizni LinkedIn, Telegram va Instagram da kuzatib boring..

| Ташкент, Узбекистан
Air Products Узбекистан и Посольство США в Ташкенте объединяются для создания Американского Мейкерспейс в Карши, Узбекистан.
Air Products и Посольство США с гордостью объявляют о подписании Меморандума о взаимопонимании (MOU) по созданию современной площадки Мейкерспейс в Карши, Узбекистан. Во вторник, 26 ноября, посол США в Узбекистане Джонатан Хеник и вице-президент Air Products в Центральной Европе и Центральной Азии Вацлав Гарант официально подписали меморандум о взаимопонимании, который знаменует собой начало нового государственно-частного партнерства.
Это сотрудничество подчеркивает общую приверженность к усовершенствованию образовательной инфраструктуры и взращиванию молодых талантов.
Создание Мейкерспейса является важным шагом к развитию основных навыков молодежи Карши в области науки, технологий, инженерного дела, искусства и математики (STEAM). Это будет интерактивная и высокооборудованная  площадка, в которой студенты смогут получить новые знания и приобрести практический опыт.
Промышленные проекты Air Products, включая основные инвестиции в UzGTL в Карши, являются значительным вкладом в экономический и технологический прогресс страны. Инвестиции в Американский Мейкерспейс в Карши отражают стремление Air Products также поддерживать и развитие местного сообщества. Будучи флагманским городом Air Products в Узбекистане, Карши станет центром подготовки высококвалифицированных специалистов в области промышленного газоснабжения, который не только повысит уровень профессиональных навыков местных жителей, но и улучшит их осведомленность о возможностях трудоустройства в данной сфере, что позволит им уверенно и успешно ориентироваться на рынке труда.
После подписания меморандума о взаимопонимании посол США в Узбекистане Джонатан Хеник сказал: “Мы рады сотрудничать с Air Products Uzbekistan над данным проектом. Мейкерспейс обеспечит технологии и оборудование, необходимые молодежи Узбекистана для достижения успеха в мировой экономике, а также для установления прочных связей между народами наших двух стран"
В соответствии со стратегией развития Нового Узбекистана, Американский Мейкерспейс в Карши будет способствовать достижению цели создания экономических возможностей, развитию инноваций, творчества и технических навыков среди талантливой молодежи, что позволит им адаптироваться и процветать в быстро развивающейся технологической среде.
Вице-президент Air Products в Центральной Европе и Центральной Азии Вацлав Гарант сказал: “Мы рады запустить данный проект, напрямую инвестируя в будущий успех талантливой молодежи Узбекистана, и с нетерпением будем ожидать первых результатов наших совместных усилий"
Американский Мейкерспейс в Карши станет уникальной площадкой для совместной работы, где люди всех возрастов смогут создавать, исследовать и обмениваться знаниями. Это пространство будет открыто для всех желающих и будет оснащено современным оборудованием, включая 3D-принтеры, лазерные резаки, компьютеры и многое другое. Мейкерспейс обеспечит практическое обучение и поможет развить навыки критического мышления: посетители смогут изучать электронику, 3D-дизайн и моделирование, программирование, робототехнику и даже деревообработку. Преподаватели и опытный персонал будут наставлять студентов, предлагая новые задания и проекты. Кроме того, будут организованы открытые часы для индивидуальных и групповых инициатив. Открытие Американского Мейкерспейс Карши ожидается зимой 2024/2025 года.
Американские уголки в Узбекистане – это пространства, где посетители могут узнать больше о США через программы, лекции, книги, фильмы и журналы. Эти уголки являются частью обширной сети из более чем 600 пространств, расположенных в университетах, библиотеках, посольствах и других общественных местах в более чем 140 странах мира. В настоящее время Посольство США поддерживает три Американских уголка в Узбекистане. Они предлагают бесплатные консультации по вопросам образования для тех, кто хочет учиться в США, а также организуют клубы общения, где молодежь может практиковать английский язык. Кроме того, в уголках проводятся мейкерспейс мероприятия, которые знакомят посетителей с новыми технологиями и цифровыми навыками XXI века. В Американских уголках также проводятся мастер-классы по предпринимательству, волонтерству, лидерству и другим важным направлениям. Посольство США активно сотрудничает с частными компаниями, такими как Air Products, для подготовки молодежи к образовательным и карьерным возможностям. При поддержке Air Products посетители площадки Мейкерспейс в Карши получат навыки, доступ к новым технологиям и все необходимое для профессиональной самореализации в XXI веке.
Об Air Products
Air Products (NYSE: APD) - ведущая в мире компания по производству промышленных газов, работающая более 80 лет и ориентированная на обслуживание энергетических, экологических и развивающихся рынков в целях создания более чистого будущего. Компания поставляет основные промышленные газы, сопутствующее оборудование и экспертные знания в области их применения заказчикам из десятков отраслей промышленности, включая нефтепереработку, химическую промышленность, металлургию, электронику, обрабатывающую промышленность, медицину и пищевую промышленность. Являясь ведущим мировым поставщиком водорода, Air Products также разрабатывает, проектирует, строит, владеет и управляет некоторыми из крупнейших в мире проектов по производству чистого водорода, поддерживая переход к низкоуглеродной энергетике в тяжелом транспортном и промышленном секторах. Занимаясь продажей оборудования, компания также поставляет турбомашины, мембранные системы и криогенные контейнеры по всему миру.
Объем продаж Air Products в 2024 финансовом году составил 12,1 миллиарда долларов благодаря операциям примерно в 50 странах, а текущая рыночная капитализация компании превышает 65 миллиардов долларов. Около 23 000 увлеченных, талантливых и преданных своему делу сотрудников из разных областей деятельности руководствуются высшей целью Air Products - создавать инновационные решения, которые приносят пользу окружающей среде, повышают устойчивость и переосмысливают возможности для решения задач, стоящих перед клиентами, сообществами и миром.  Для получения дополнительной информации посетите сайт https://www.airproducts.uz/ или подпишитесь на нас в LinkedIn, Telegram или Instagram.