| Toshkent, O‘zbekiston
“Air Products” kompaniyasi va AQSh elchixonasi Qarshi shahrida eng zamonaviy “Makerspace” tashkil etish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolaganini faxr bilan e’lon qiladi. 26-noyabr, seshanba kuni AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik va “Air Products” kompaniyasining Markaziy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse-prezidenti Vatslav Harant ushbu yangi davlat-xususiy sheriklik loyihasini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan memorandumni rasman imzoladilar. Mazkur hamkorlik ta'lim infratuzilmasini yaxshilash va yosh iste'dodlarni tarbiyalashni ko’zda tutadi.
Ushbu “Makerspace” ochilishi Qarshidagi yoshlarning fan, texnologiya, muhandislik, sanʼat va matematika (STEAM) boʻyicha malakalarini mustahkamlash yoʻlidagi muhim qadamdir. Unda o’quvchi va talabalarga yangi bilim olishlari hamda foydali, amaliy tajribaga ega bo'lishlari uchun yaxshi jihozlangan muhit yaratiladi.
“Air Products”ning sanoat loyihalari, jumladan Qarshi shahridagi “Uzbekistan GTL” kompaniyasiga kiritgan asosiy sarmoyasi muhim iqtisodiy va texnologik hissa bo‘lib xizmat qiladi. Qarshidagi “Makerspace” uchun kiritilgan sarmoya esa “Air Products” kompaniyasining jamiyat rivojlanishini qo'llab-quvvatlash haqidagi qarashlarini yaqqol o’zida ifodalaydi. “Air Products”ning O‘zbekistondagi eng muhim manzili bo‘lgan Qarshi shahri nafaqat bozor uchun ko‘proq malakali mutaxassislarni tayyorlashga yordam beradi, balki ularning sanoat-gaz sektoridagi ish imkoniyatlari haqidagi xabardorligini oshiradi hamda mehnat bozoriga ishonch va muvaffaqiyat bilan kirish imkonini beradi.
AQShning Oʻzbekistondagi elchisi Jonatan Henik memorandumni imzolash chogʻida shunday dedi: “Biz “Air Products Uzbekistan” kompaniyasi bilan ushbu loyiha boʻyicha hamkorlik qilishdan mamnunmiz. “Makerspace” oʻzbekistonlik yoshlarga jahon iqtisodiyotida muvaffaqiyat qozonishlari uchun zarur boʻlgan taʼlim va vositalarni taqdim etadi hamda mamlakatlarimiz aholisi oʻrtasida mustahkam aloqalarni oʻrnatadi”.
Qarshidagi “Makerspace” Yangi Oʻzbekistonning strategik qarashlariga mos keladi, u bilimga asoslangan iqtisodiy imkoniyatlar yaratish, iqtidorli yoshlar oʻrtasida innovatsiyalar, ijodkorlik va texnik koʻnikmalarni ragʻbatlantirish, ularning jadal o’sib borayotgan texnologiya sohasida rivojlanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadlariga hissa qoʻshadi.
“Air Products” kompaniyasining Markaziy Yevropa va Markaziy Osiyo boʻyicha vitse-prezidenti Vatslav Harant shunday dedi: “Biz Oʻzbekistondagi iqtidorli yoshlarning kelajakdagi muvaffaqiyatlariga bevosita sarmoya kiritib, ushbu tashabbusni boshlaganimizdan xursandmiz. Birgalikdagi saʼy-harakatlarimizning dastlabki natijalarini koʻrishni intiqlik bilan kutamiz”.
“Makerspace” hamkorlikda ijod qilish, o‘rganish, tadqiqot olib borish va bo’lishish uchun maydonga aylanadi. U bolalar, kattalar va tadbirkorlar uchun ochiq hamda turli uskunalar, jumladan, 3D printerlar, lazerli kesgichlar, kompyuterlar va boshqalarga ega bo'ladi. U yangi narsalar o'rganish va tanqidiy fikrlash ko'nikmalariga ega bo’lishda yordam beradi, ishtirokchilar unda elektronika, 3D-dizayn va modellashtirish, kodlash, robototexnika va hatto yog'ochga ishlov berishni o'rganadilar. O'qituvchilar va xodimlar o'quvchilarni yangi vazifalarga yo'naltirishlari mumkin; shuningdek, unda individual va guruh loyihalari uchun ochiq soatlar bo'ladi. Qarshidagi “Makerspace” 2024/2025-yil qishda ochilishi kutilmoqda.
O’zbekistondagi “American Spaces” u yerda tashrif buyuruvchilarga dasturlar va ma'ruzalar, shuningdek, kitoblar, filmlar va jurnallar orqali Amerika Qo'shma Shtatlari haqida ma'lumot olish va bog'lanishday mehmondo'st muhitni taqdim etadi. Ular 140 dan ortiq mamlakatdagi universitetlar, kutubxonalar, elchixonalar va boshqa jamoat joylaridagi 600 dan ortiq “American Spaces” yirik tarmog'ining bir qismi bo’ladi. AQSh elchixonasi hozirda O‘zbekistondagi uchta “American Spaces”ni qo‘llab-quvvatlamoqda. Ularda Qo‘shma Shtatlarda o‘qishni xohlovchilar uchun ta’lim bo‘yicha bepul maslahatlar, ingliz tili o‘rganish suhbat klublari va yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha 21-asrning raqamli ko'nikmalari va akademik resurslar taqdim etiladi. “American Spaces”, shuningdek, tadbirkorlik, volontyorlik, yetakchilik va boshqalar bo'yicha seminarlar taklif qiladi. AQSh elchixonasi yoshlarni ta’lim va martaba imkoniyatlariga tayyorlashda “Air Products” kabi xususiy korporatsiyalar bilan hamkorlik qilishdan mamnundir. “Air Products” ko'magida ishtirokchilar 21-asrda zarur sanalgan ish ko'nikmalariga ega bo'ladilar va yangi texnologiyalar bilan tanishadilar.
“Air Products” kompaniyasi haqida
"Air Products" (NYSE:APD) 80 yildan ortiq faoliyat yuritib kelayotgan, toza kelajak yaratish maqsadida energiya, atrof-muhit va rivojlanayotgan bozorlarda xizmat ko'rsatishga yo'naltirilgan dunyodagi yetakchi sanoat gaz kompaniyasidir. “Air Products” kompaniyasining asosiy biznesi sanoatning o'nlab sohalarida, jumladan, qayta ishlash, kimyo, metallar, elektronika, ishlab chiqarish va oziq-ovqat sanoatida mijozlarga muhim sanoat gazlari, tegishli asbob-uskunalar va ilovalar bo'yicha ekspertizalarni taqdim etadi. Kompaniya, shuningdek, og'ir yuk tashish va sanoat tarmoqlarida past va nol uglerodli energiyaga o'tishni qo'llab-quvvatlovchi dunyodagi eng yirik toza vodorod loyihalarini ishlab chiqadi, muhandislik qiladi, quradi, ega chiqadi va boshqaradi. Kompaniya uskunalar biznesini sotish orqali butun dunyo bo'ylab turbomashinalar, membrana tizimlari va kriogen konteynerlarni taqdim etadi.
Kompaniya 2024-moliyaviy yilda 50 ga yaqin mamlakatda 12,1 milliard dollarlik mahsulot sotgan, uning joriy bozordagi kapitali taxminan 65 milliard dollarga teng. Kelib chiqishi turlicha bo’lgan 23 000 ga yaqin ishtiyoqli, iqtidorli va sodiq xodim “Air Products” kompaniyasining atrof-muhitga foyda keltiradigan innovatsion yechimlarni yaratish, barqarorlikni oshirish hamda mijozlar, hamjamiyat va dunyo oldida turgan muammolarni hal qilish yo’lida xizmat qilmoqda. Qo'shimcha ma'lumot olish uchun https://www.airproducts.uz/ saytiga tashrif buyuring yoki bizni LinkedIn, Telegram va Instagram da kuzatib boring..

Air Products Uzbekistan and the U.S. Embassy in Tashkent Unite to Establish an American Makerspace in Qarshi, Uzbekistan
Media Contacts:
Investor Contacts:
Air Products and the U.S. Embassy are proud to announce the signing of a Memorandum of Understanding (MOU) to establish a state-of-the-art Makerspace in Qarshi, Uzbekistan. On Tuesday, November 26, U.S. Ambassador to Uzbekistan Jonathan Henick and Air Products Vice President for Central Europe and Central Asia Vaclav Harant officially signed the MOU to launch this exciting new public-private partnership. This collaboration underscores a shared commitment to enhancing educational infrastructure and nurturing young talent.
The creation of this Makerspace is a significant step towards strengthening core competencies in science, technology, engineering, arts, and mathematics (STEAM) for the youth of Qarshi. It will provide a dynamic well-equipped environment where students can gain new knowledge and acquire practical, hands-on experience.
Air Products’ industrial projects, including its core investment in Uzbekistan GTL in Qarshi, serve as essential economic and technological contributors. The American Makerspace Qarshi investment represents Air Products' vision of supporting community development. Being the flagship location of Air Products in Uzbekistan, the city of Qarshi will not only help in preparing more skilled professionals for the market, but also enhance their awareness of job opportunities in the industrial gas sector empowering them to navigate the job market with confidence and success.
Upon signing the MOU, U.S. Ambassador to Uzbekistan Jonathan Henick said, “We are delighted to partner with Air Products Uzbekistan on this project. This Makerspace will provide the training and tools young Uzbeks need to succeed in the global economy and will build lasting connections between the people of our two countries."
Aligning with the New Uzbekistan's strategic vision, the American Makerspace Qarshi will contribute to the goal of creating knowledge-based economic opportunities, fostering innovation, creativity, and technical skills among talented youth, empowering them to thrive in a rapidly evolving technological landscape.
Air Products Vice President in Central Europe and Central Asia Vaclav Harant said, “We are excited to start this initiative directly investing into the future success of talented young people in Uzbekistan and are looking forward to seeing first results of our joint efforts."
The American Makerspace Qarshi will be a collaborative workspace for making, learning, exploring, and sharing. The space will be freely open to kids, adults, and entrepreneurs and will have a variety of maker equipment, including 3D printers, laser cutters, computers, and more. The space will provide hands on learning and help with critical thinking skills, with participants learning electronics, 3D-design and modeling, coding, robotics, and even woodworking. Teachers and staff can guide students in new tasks; there will also be open hours for individual and group projects. The American Makerspace Qarshi is projected to open in Winter 2024/2025.
American Spaces Uzbekistan provide welcoming environments where visitors can connect and learn about the United States through programs and lectures, as well as through books, movies, and magazines. They are part of a larger network of more than 600 American Spaces in universities, libraries, embassies, and other public venues in more than 140 countries. The U.S. Embassy currently supports three American Spaces in Uzbekistan, which provide free-of-charge educational advising for those who want to study in the United States, conversation clubs for young people to practice English language skills, and makerspace activities to introduce new technologies, 21st century digital skills, and academic resources. American Spaces also offer workshops on entrepreneurship, volunteering, leadership, and more. The U.S. Embassy is pleased to partner with private corporations like Air Products to prepare youth for educational and career opportunities. With Air Products support, participants will gain 21st-century workforce skills and access new technologies.
Air Products (NYSE: APD) is a world-leading industrial gases company in operation for over 80 years focused on serving energy, environmental, and emerging markets and generating a cleaner future. The Company supplies essential industrial gases, related equipment and applications expertise to customers in dozens of industries, including refining, chemicals, metals, electronics, manufacturing, medical and food. As the leading global supplier of hydrogen, Air Products also develops, engineers, builds, owns and operates some of the world's largest clean hydrogen projects, supporting the transition to low- and zero-carbon energy in the industrial and heavy-duty transportation sectors. Through its sale of equipment businesses, the Company also provides turbomachinery, membrane systems and cryogenic containers globally.
Air Products had fiscal 2024 sales of $12.1 billion from operations in approximately 50 countries and has a current market capitalization of over $65 billion. Approximately 23,000 passionate, talented and committed employees from diverse backgrounds are driven by Air Products’ higher purpose to create innovative solutions that benefit the environment, enhance sustainability and reimagine what's possible to address the challenges facing customers, communities, and the world. For more information, visit https://www.airproducts.uz/ or follow us on LinkedIn, Telegram or Instagram.