Zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan ushbu korxona "Navoiyazot" kimyo zavodining ammiak ishlab chiqarish liniyasida ushlab qolingan CO₂ chiqindi gazidan foydalanishga mo‘ljallangan. Kuniga 120 tonna ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan mazkur zavod nafaqat O‘zbekistondagi o‘z sohasida eng yirik va ilg‘or korxona, balki mamlakatda birinchi bo‘lib 99,99% tozalikdagi oziq-ovqat darajasidagi CO₂ gazini ishlab chiqaradigan inshootdir.
"Navoiydagi CO₂ zavodimizning ochilishi — Air Products kompaniyasi va butun O‘zbekiston uchun muhim burilish nuqtasidir," — dedi Air Products kompaniyasining O‘zbekistondagi tijorat direktori Kirill Korotkov. “Ammiak ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘ladigan chiqindi CO₂ ni ushlab qolib va qayta ishlash orqali biz mintaqadagi korxonalarni yuqori sifatli karbonat angidrid bilan ta’minlaymiz. Bu loyiha sanoat gazlari sohasida barqarorlik va innovatsiyalarga bo‘lgan sodiqligimizni yaqqol namoyon etadi."
Yangi ishlab chiqarish quvvatining ishga tushirilishi CO₂ chiqindilarini sezilarli darajada kamaytiradi — loyiha davomida zavod deyarli bir million tonna CO₂ chiqindilarining atmosferaga chiqarilishini oldini oladi. Bu esa O‘zbekistonning ekologik ustuvor yo‘nalishlariga, xususan tabiiy gazga qaramlikni kamaytirish siyosatiga to‘liq mos keladi.
Mazkur loyiha orqali Air Products oziq-ovqat mahsulotlarini muzlatish, modifikatsiyalangan atmosfera ostida qadoqlash (MAP), ichimliklar ishlab chiqarish, payvandlash hamda qishloq xo‘jaligi kabi tarmoqlarda faoliyat yurituvchi mijozlarini qo‘llab-quvvatlash doirasini kengaytirmoqda.
Zavodning uzluksiz faoliyati CO₂ gazining barqaror yetkazib berilishini ta’minlaydi hamda mahalliy korxonalarga yuqori talab davrlarida ham ishonchli ishlab chiqarish rejalashtirish imkonini beradi.
Air Products O‘zbekiston sanoatining barqaror va samarali rivojlanishida faol ishtirok etishni davom ettiradi.
Kompaniya haqida
Air Products (NYSE: APD) — sanoat gazlari ishlab chiqarish bo‘yicha jahon yetakchilaridan biri bo‘lib, 80 yildan ortiq vaqt mobaynida faoliyat yuritib kelmoqda. Kompaniya energiya, ekologiya va yangi rivojlanayotgan bozorlarni qo‘llab-quvvatlash orqali toza kelajakni shakllantirishga intiladi. Air Products neftni qayta ishlash, kimyo, metallurgiya, elektronika, ishlab chiqarish, tibbiyot va oziq-ovqat kabi o‘nlab tarmoqlarda faoliyat yurituvchi mijozlarga zaruriy sanoat gazlari, tegishli uskunalar va texnologik yechimlarni yetkazib beradi. Vodorod ishlab chiqarish bo‘yicha dunyo bo‘yicha yetakchi kompaniya sifatida Air Products eng yirik toza vodorod loyihalarini ishlab chiqadi, muhandislik qiladi, quradi, egalik qiladi va boshqaradi. Bu loyihalar sanoat hamda og‘ir yuk tashuvchi transport sohalarida past va nol uglerodli energiyaga o‘tish jarayonini qo‘llab-quvvatlaydi. Uskunalar ishlab chiqarish sohasida esa kompaniya global miqyosda turbin texnologiyalari, membrana tizimlari va kriogen konteynerlar yetkazib beradi.
2024-moliya yilida Air Products kompaniyasining sof savdo hajmi 12,1 milliard AQSh dollarini tashkil etdi. Kompaniya hozirda taxminan 50 ta mamlakatda faoliyat yuritadi va bozor qiymati 60 milliard dollardan oshadi. Dunyo bo‘ylab 23 000 nafardan ziyod iqtidorli va fidokor xodimlar Air Products’ning asosiy maqsadiga — atrof-muhitga foyda keltiruvchi, barqarorlikni oshiruvchi va mijozlar, jamiyat hamda butun insoniyat oldidagi muammolarga innovatsion yechimlar orqali javob berishga intiladilar. Qo‘shimcha ma’lumot uchun www.airproducts.uz saytiga tashrif buyuring yoki bizni LinkedIn, Instagram va Telegram sahifalarimizda kuzatib boring.
Eslatma: Ushbu press-relizda 1995-yilda qabul qilingan Xususiy Qimmatli Qog‘ozlar Bo‘yicha Sudlov Islohotlari to‘g‘risidagi qonun doirasida “kelajakdagi bayonotlar” mavjud. Bunday bayonotlar mazkur relizning chop etilgan sanasidagi menejment taxminlari va farazlariga asoslanadi hamda kelajakdagi natijalar uchun kafolat bo‘la olmaydi. Har qanday kelajakdagi bayonotlar mavjud ma’lumotlarga asoslangan holda amalga oshirilgan taxmin va prognozlarga tayansa-da, haqiqatda erishilgan natijalar ulardan sezilarli darajada farq qilishi mumkin. Bu, xususan, 2024-yil 30-sentabrda yakunlangan moliyaviy yil uchun tuzilgan yillik hisobot (Form 10-K) hamda AQSh Qimmatli qog‘ozlar va birjalar komissiyasiga topshirilgan boshqa hujjatlarda keltirilgan xavf omillariga bog‘liq. Amaldagi qonunchilik talablaridan tashqari holatlarda biz ushbu bayonotlarni yangilash yoki qayta ko‘rib chiqish majburiyatini o‘z zimmamizga olmaymiz.

Air Products объявляет об официальном открытии современного завода CO2 в Навои, Узбекистан
Air Products (NYSE: APD), мировой лидер в сфере промышленных газов, с гордостью объявляет об официальном открытии первого в Узбекистане завода международного класса по производству высокочистого углекислого газа (CO₂). Завод уже начал поставки продукции первым клиентам.
Передовая установка предназначена для использования CO2, улавливаемого на линии по производству аммиака в «Навоиазот», — ведущем химическом производителе в регионе. С впечатляющей производственной мощностью 120 тонн в сутки этот завод не только самый крупный и самый современный в своем роде в Узбекистане, но и является первым в Республике производством пищевого CO2 с доказанной чистотой продукта 99,99%.
"Открытие нашего Навоийского завода CO2 знаменует собой поворотный момент как для Air Products, так и для Республики Узбекистан," — отметил Кирилл Коротков, коммерческий директор Air Products в Узбекистане. "Оптимизируя улавливаемый CO2 в процессе производства аммиака, мы обеспечиваем предприятия региона доступом к высококачественному углекислому газу. Этот проект — пример нашей приверженности устойчивому развитию и инновациям в области промышленных газов."
Ввод в эксплуатацию нового производства позволит значительно сократить выбросы CO2 — за весь срок службы проекта завод предотвратит выброс почти миллион тонн CO₂ в атмосферу. Это соответствует национальным экологическим приоритетам, направленным на снижение зависимости от природного газа, традиционно используемого в качестве сырья.
С помощью этого проекта Air Products стремится расширить поддержку различных отраслей, таких как замораживание продуктов питания и их упаковка в модифицированной среде (MAP), производство напитков, сварка и сельское хозяйство.
Завод будет работать круглосуточно, обеспечивая стабильные поставки CO₂ и позволяя местным предприятиям уверенно планировать производство даже в периоды пикового спроса. Air Products намерена и дальше поддерживать устойчивое и эффективное развитие промышленности Узбекистана по мере её роста.
Об Air Products
Air Products (NYSE: APD) - ведущая в мире компания по производству промышленных газов, работающая более 80 лет и ориентированная на обслуживание энергетических, экологических и развивающихся рынков в целях создания более чистого будущего. Компания поставляет основные промышленные газы, сопутствующее оборудование и экспертные знания в области их применения заказчикам из десятков отраслей промышленности, включая нефтепереработку, химическую промышленность, металлургию, электронику, обрабатывающую промышленность, медицину и пищевую промышленность. Являясь ведущим мировым поставщиком водорода, Air Products также разрабатывает, проектирует, строит, владеет и управляет некоторыми из крупнейших в мире проектов по производству чистого водорода, поддерживая переход к низкоуглеродной энергетике в тяжелом транспортном и промышленном секторах. Занимаясь продажей оборудования, компания также поставляет турбомашины, мембранные системы и криогенные контейнеры по всему миру.
Объем продаж Air Products в 2024 финансовом году составил 12,1 миллиарда долларов благодаря операциям примерно в 50 странах, а текущая рыночная капитализация компании превышает 65 миллиардов долларов. Около 23 000 увлеченных, талантливых и преданных своему делу сотрудников из разных областей деятельности руководствуются высшей целью Air Products - создавать инновационные решения, которые приносят пользу окружающей среде, повышают устойчивость и переосмысливают возможности для решения задач, стоящих перед клиентами, сообществами и миром.  Для получения дополнительной информации посетите сайт www.airproducts.uz или подпишитесь на нас в LinkedIn, Telegram или Instagram.
Настоящий пресс-релиз содержит “прогнозные заявления” в рамках положений Закона о реформе судопроизводства по частным ценным бумагам 1995 года, касающихся "безопасной гавани". Эти прогнозные заявления основаны на ожиданиях и допущениях руководства на дату публикации настоящего пресс-релиза и не являются гарантиями будущих результатов. Хотя заявления прогнозного характера делаются добросовестно и основаны на допущениях, ожиданиях и прогнозах, которые руководство считает обоснованными на основе имеющейся в настоящее время информации, фактические показатели деятельности и финансовые результаты могут существенно отличаться от прогнозов и оценок, выраженных в заявлениях прогнозного характера, из-за многих факторов, включая факторы риска, описанные в нашем отчете. Годовой отчет по форме 10-К за финансовый год, закончившийся 30 сентября 2024 года, и другие факторы, указанные в наших документах, поданных в Комиссию по ценным бумагам и биржам. За исключением случаев, предусмотренных законом, мы отказываемся от каких-либо обязательств по обновлению или пересмотру любых прогнозных заявлений, содержащихся в настоящем документе, с целью отражения любых изменений в предположениях, убеждениях или ожиданиях или любых изменений в событиях, условиях или обстоятельствах, на которых основаны любые такие прогнозные заявления.